موفقیت پژوهشگران در کنترل عملکرد DNA با استفاده از نور

به گزارش وبلاگ بومادران، این دستاورد بزرگ به دانشمندان اجازه می دهد که به درک بهتری از DNA دست پیدا کنند و همچنین قادر به کنترل فرایندهای مختلف درون سلول باشند.

موفقیت پژوهشگران در کنترل عملکرد DNA با استفاده از نور

به گزارش وبلاگ بومادران به نقل از دیجیاتو، DNA اساسی ترین عنصر سازنده حیات روی زمین محسوب می شود که تمام اطلاعات ژنتیکی موردنیاز برای عملکرد، رشد و تولید مثل ارگانیسم ها در آن ذخیره می شوند. حالا زیست شیمی دانان دانشگاه مونستر آلمان پیروز به توسعه استراتژی جدیدی برای کنترل عملکردهای بیولوژیکی DNA با استفاده از نور شده اند.

این دستاورد بزرگ که با رهبری پروفسور آندره رنتمیستر ممکن شده، به دانشمندان اجازه می دهد که به درک بهتری از DNA دست پیدا کنند و همچنین قادر به کنترل فرایندهای مختلف درون سلول باشند. این تیم از پژوهشگران از واکنش آبشاری آنزیمی استفاده کرده اند تا قادر به درک و همچنین ردیابی عملکردهای DNA باشند.

این تیم با استفاده از آنزیم های مختلف و توالی مراحل واکنش، توانسته گروه های به نام Photocaging را منتقل کند. این گروه ها را می توان با تاباندن نور از بین برد. این کار به پژوهشگران اجازه می دهد که موارد باقی مانده را منتقل کنند یا اصلاحاتی در آن ها اعمال کنند.

این تیم از مهندسان از مهندسی پروتئین برای ایجاد یک آنزیم در آبشار استفاده کردند تا امکان فعال و غیرفعال کردن عملکردهای DNA به وسیله نور فراهم شود. بهره مندی از طراحی پروتئین به تیم اجازه داد تا طیف بستر آنزیم ها را گسترش دهد.

در این پژوهش از آنزیمی به نام آدنوزیل ترانسفراز متیونین (MAT) استفاده شده. پژوهشگران دو نمونه از MAT را مورد آزمایش قرار دادند و اصلاحات اجرا شده، نقطه شروعی برای توسعه دیگر آنزیم ها با یک طیف گسترش یافته بوده است.

به اعتقاد رنتمیستر، ترکیب MAT و سایر آنزیم ها می تواند کاربردهای سلولی مختلفی در آینده داشته باشد. پژوهشگران همچنین به این موضوع اشاره کرده اند که این تحقیق یک قدم مهم در پیاده سازی بسترهای غیرطبیعی برای سایر آنزیم ها در مطالعات وراژنتیک محسوب می شود.

پژوهش های گذشته نشان داده بودند که باقی مانده های کوچک که در حقیقت اصلاحات کوچکی در گروه هایی مانند متیل هستند، می توانند به RNA ،DNA یا پروتئین های خاصی منتقل شوند. تحقیق جدید یک دستاورد مهم نسبت به مقالات گذشته محسوب می شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "موفقیت پژوهشگران در کنترل عملکرد DNA با استفاده از نور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت پژوهشگران در کنترل عملکرد DNA با استفاده از نور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید