ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانوس ماهیان

به گزارش وبلاگ بومادران، معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران از توافق کارگروه علمی و فنی تشکیل شده، به منظور ممنوعیت دوساله صید ترال فانوس ماهیان با هدف برنامه آیش و پایش ذخایر این گونه در سواحل جنوب کشور اطلاع داد.

ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانوس ماهیان

به گزارش گروه مالی وبلاگ بومادران، نبی الله خون میرزایی درباره ممنوعیت صید ترال، اضافه نمود: این اقدام به منظور مطالعه و ارزیابی بر روی ذخایر آبزیان و تصمیم گیری بر اساس مطالعات آینده در راستای بهره برداری پایدار و بهینه فانوس ماهیان انجام می گردد.

وی اظهارداشت: با توجه به دغدغه های ایجاد شده در مردم، مسوولان، سمن های محیط زیستی و جامعه صیادی درخصوص صید فانوس ماهیان به ویژه آسیب های زیست محیطی آن، همچنین اطلاعات نادرستی که موجب تشویش اذهان عمومی شد، آنالیز موضوع در دستور کار نهاده شد.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در دوره جدید هم با حساسیت بالا به این موضوع پرداخت، طی جلسات بسیاری که با این فراکسیون داشتیم در نهایت مقرر شد یک کارگروه فنی و علمی این موضوع را آنالیز نموده و در قبال آن تصمیم گیری کند.

خون میرزایی با اشاره به اعضای کارگروه علمی و فنی تشکیل شده در زمینه فانوس ماهیان، اعلام نمود: اعضای این کارگروه را رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، یکی از اعضای هیات علمی پژوهشکده زیست محیطی دانشگاه شهید بهشتی و همچنین رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تشکیل می دهند و سازمان شیلات ایران نیز به عنوان مجری به این کارگروه دعوت شد.

وی تاکیدکرد: مقرر شده طرح پایش ذخایر فانوس ماهیان از آذر 99 آغاز گردد که در این مطالعات با آسیب شناسی صید فانوس ماهیان، تحقیقات به روز شده ای را استحصال نمایند تا مطالعات در جهت بازنگری فعالیت ناوگان به کار بسته شوند.

وی ادامه داد: این بازنگری شامل تجهیزات و ناوگان، تعداد ناوگان، روش صید، تجهیزات مورد احتیاج صید و برنامه صید خواهد بود که امید می رود پس از انجام این تحقیقات، یک برنامه جامع برای بازنگری صید فانوس ماهیان به دست آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر عدم صید ترال فانوس ماهیان در خلیج فارس، اظهارداشت: صید فانوس ماهیان، صید ترال میانی در اعماق 200 متر و فاصله بیش از 12 مایل از ساحل است که فقط در دریای عمان و در محدوده صیدگاهی مقابل بندر جاسک انجام می شد.

خون میرزایی اضافه نمود: تشکیل کارگروه و جلسات مرتبط با مخاطرات زیست محیطی صید ترال فانوس ماهیان از چندین ماه پیش آغاز شده بود که در این چند روز به نتیجه رسیده است.

وی همچنین به ایجاد بعضی موانع برای کشتی تحقیقاتی شیلات اشاره و ابراز امیدواری کرد: فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به موسسه تحقیقاتی شیلات در راستای برطرف موانع دریانوردی کشتی تحقیقاتی این سازمان یاری کند و با تامین اعتباری لازم برای تهیه تجهیزات لازم این کشتی، برنامه مطالعات پایش ذخایر اجرا و همزمان با این مطالعات، صید فانوس ماهیان متوقف گردد.

فانوس ماهیان از گونه های میان زی دریای عمان محسوب می شوند. بیشترین کاربرد فانوس ماهیان اکنون در قالب پودر ماهی برای مصارف دام و طیور است و کوشش شده با واردسازی این گونه ماهی در سبد مصرف انسانی در قالب چیپس و پروتئین خشک یا در قالب محصولات خمیری و صنعتی، ارزش اضافه نموده آن ها افزایش یابد.

لازم به ذکر است، سال گذشته مجوز صید 16 فروند کشتی و شناور صیادی غیرایرانی به دلیل تخلف از ضوابط صید فانوس ماهیان لغو و ابطال شد.

طبق ضوابط سازمان شیلات ایران، بیش از 50 درصد سهام کشتی ترال باید دارای مالکیت ایرانی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانوس ماهیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانوس ماهیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید