عراق به جای پول برق و گاز به ایران غذا و دارو می دهد

به گزارش وبلاگ بومادران، عبدالناصر همتی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود گزارشی از دستاورد های سفر به عراق ارائه داد:

عراق به جای پول برق و گاز به ایران غذا و دارو می دهد

امروز توفیقی شد که دریک سفر 8 ساعته، به همراه هیئتی از بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت نیرو و شرکت گاز، به بغداد، با نخست وزیر، وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی عراق ملاقات و مذاکره کنیم

سال گذشته توافقنامه خوبی، درخصوص نحوه استفاده ازمنابع ناشی از صادرات گاز وبرق به عراق، امضا کردیم. لیکن بخاطر بعضی مسائل، تفاهم نامه بطور کامل عملیاتی نشده بود.

در مذاکرات امروز درخصوص نحوه اجرای تفاهم نامه و استفاده از منابع بانک مرکزی برای خرید کالا های اساسی و دارو به نتایج خوبی رسیدیم که انشاالله از هفته آینده مراحل عملیاتی آن آغاز خواهد شد.

ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است. بعلاوه، میلیارد ها دلار از منابع بانک مرکزی نیز در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهمنامه سال گذشته به توافق رسیدیم.

جناب آقای کاظمی نخست وزیر عراق ضمن تأکید بر همکاری کشور عراق در رفع مشکل پرداخت به ایران بابت برق و گاز، توضیح داد: با مسئولان مربوطه در این امر، جلساتی داشته ام و در جریان مسائل هستم، از آنها خواسته ام که برای رفع کردن این قبیل مسائل همکاری لازم را داشته باشند و پیام ما برای دوستان مان در تهران این است که کشور عراق در این جهت گام برمی دارد.

ایشان یادآور شد: در مورد حل مسائل انتقال پول به شیوه تأمین مواد غذایی و کالا های اساسی با شما هم توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می آوریم. علاوه براین تجار عراقی نیز علاقمند به همکاری هستند و شخصاً دستور داده ام مسائل مرتبط با پرداخت ایران حل گردد.

اراده نخست وزیر محترم وسایر مسئولین عراق، بر گسترش همکاری ها و مراودات تجاری و اقتصادی بین دوکشور، نوید افزایش مبادلات دو کشور را می دهد.

جا دارد از کوشش های سازندهٔ سفیر محترم کشورمان در عراق قدردانی کنم.

منبع: فرارو

به "عراق به جای پول برق و گاز به ایران غذا و دارو می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق به جای پول برق و گاز به ایران غذا و دارو می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید