روش های تمیز کردن مبلمان چرمی

به گزارش وبلاگ بومادران، وب سایت فرارو: اگرچه چرم جنسی بادوام دارد، اما نباید از آسیب پذیری آن در برابر بعضی از مواد شوینده غافل ماند. به منظور تمیز کردن مبل های چرمی باید از یک پاک کننده معمولی و در عین حال مؤثر بهره ببرید یا از یک پاک کننده مخصوص لوازم چرمی که توسط سازنده مبل پیشنهاد شده، استفاده نمایید.

روش های تمیز کردن مبلمان چرمی

مبل های چرمی زیبایی خاصی به دکوراسیون منزل شما اضافه می نمایند. نگهداری و تمیز کردن از این مبل های مجلل یک کار سخت است، زیرا تنها با یک پارچه مرطوب نمی توانید آن ها پاک کنید.

علاوه بر این، پاک نماینده های خشن به راحتی می توانند مبل گران قیمت تان را خراب نمایند. حتی از پاک نماینده های بر پایه سفید نماینده و آمونیاک نیز باید اجتناب گردد. اگرچه چرم جنسی بادوام دارد، اما نباید از آسیب پذیری آن در برابر بعضی از مواد شوینده غافل ماند.

به منظور تمیز کردن مبل های چرمی باید از یک پاک نماینده معمولی و در عین حال مؤثر بهره ببرید یا از یک پاک نماینده مخصوص لوازم چرمی که توسط سازنده مبل پیشنهاد شده، استفاده نمایید. عموما تمیز کردن مبلمان چرمی هر سه ماه یا حداقل دو بار در سال توصیه می گردد.

چگونه یک مبل چرمی را تمیز کنیم

1. مبل چرمی را با یک فرچه نرم تمیز جاروبرقی کنید. اطمینان حاصل نمایید که این گرد و غبار را از همه شکاف ها و قسمت های فرو رفته پاک می کنید. در غیر این صورت، مبل ها را با محلول تمیز نماینده مخصوص شان می توانید تمیز نمایید.

ذرات گرد و غبار ساینده هستند. از این رو، آن ها هنگام ادغام با رطوبت می توانند به چرم آسیب رسانند.

2. با مخلوط کردن مقدار مساوی از آب و سرکه سفید، یک محلول پاک نماینده ایجاد کنید. از طرف دیگر می توانید چند قطره پاک نماینده تجاری چرم را نیز به آن اضافه کنید.

3. یک پارچه نرم (ترجیحاً یک پارچه میکرو فیبر) را در این محلول فرو کنید و آنرا بچلانید تا پارچه مرطوب باشدمه کاملا خیس.

4. در صورت لزوم، کل مبل را با این پارچه تمیز کنید در حالی که پارچه را در محلول تمیز نماینده شستشو می دهید. بهتر است تمیز کردن را از بالای مبل ها آغاز نموده و به سمت پایین بکشید.

5. مبل را با یک حوله تمیز خشک کنید. برای این منظور از سشوار استفاده نکنید، زیرا باعث کاهش چربی چرم می گردد.

6. برای تهویه، مقداری از سرکه سفید و روغن کتان را با هم مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز، و حرکت آن به صورت دایره ای و گسترده روی ممبل بکشید، به اندازه یک شب ازان استفاده نکنید.

7. روز بعد مبل را با یک پارچه تمیز کنید تا درخشش آن بازگردد.

جدا از محلول سرکه، می توانید مبل چرمی خود را با یک صابون (مانند Dove) و آب تمیز کنید. قبل از استفاده از آن روی کل مبل، محلول تمیز نماینده را روی یک نقطه دور از دید آزمایش کنید.

بعضی حتی پیشنهاد می نمایند مبلمان چرمی را با صابون Saddle soap تمیز کنید. در واقع خیلی ها باور دارند که استفاده مکرر از صابون Saddle می تواند به دوام چرم طبیعی بیفزاید.

چگونه لکه های روی مبل چرمی را تمیز کنیم؟

  • برای از بین بردن آلودگی ها و کپک، ناحیه آسیب دیده را با ترکیبی از مقدار برابر آب و الکل تمیز کنید.
  • لکه های مارکر دائمی را می توان با اسپری موی آیروزول (aerosol hairspray)، لکه ها را از بین برد. اگر کودک شما با قلم یا اتوماتیک خطی روی مبل کشیده است، سعی کنید آن را با روغن اوکالیپتوس پاک کنید.
  • الکل می تواند برای تمیز کردن لکه های جوهر نیز مفید باشد. در نتیجه باید با آغشته کردن تکه ای پنبه در الکل، آن را روی لکه مالش دهید.
  • پاک نماینده های ناخن بدون استون، دستمال مرطوب بچه ها و حتی خمیر دندان (خمیردندان سفید، نه ژل) نیز می توانند در خلاص شدن از شر لکه های مبل چرمی به شما یاری نمایند. در ابتدا گزینه ای را که انتخاب نموده اید، روی یک ناحیه پنهان تست کنید تا مطمئن شوید رنگ آن از بین نمی رود. اگر گزینه مطمئن تری وجود دارد، از دستمال مرطوب یا پاک نماینده های چرمی فومی بهره ببرید.
  • برای لکه های تیره رنگ روی یک بخش از مبل چرمی رنگ روشن، لکه ها را با خمیر بدست آمده از ترکیب آب لیمو و کرم تارتار مالش دهید. بگذارید حدود 10 دقیقه بماند. دوباره مقدار کمی از این خمیر را برداشته و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. در آخر آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.
  • برای خلاص شدن از شر لکه های روغنی، مقداری جوش شیرین را روی منطقه آسیب دیده بپاشید و بعد از چند ساعت آن را با آب پاک کنید. جوش شیرین باعث جذب روغن می گردد و مبل را نیز تمیز می نماید.

نکات تکمیلی در مورد تمیز کردن مبل چرمی

  • برای تمیز کردن منظم هفتگی، می توانید مبل را با یک پارچه خشک پاک کنید. در صورت استفاده زیاد از آن، ممکن است تمیز کردن مبل را با جاروبرقی در نظر بگیرید. به علاوه، کوسن ها را مرتباً چرخانده و شستشو دهید.
  • مبل چرمی خود را در معرض نور آفتاب قرار ندهید، زیرا می تواند چرم را کهنه و خشک کند و در نتیجه باعث تغییر رنگ و ترک خوردگی گردد. حداقل دو فوت آن را از منبع گرما، از جمله منابع تهویه هوا و دریچه های گرمایش دور نگه دارید.
  • بلافاصله در صورت ریختن آب روی مبل آن را پاک کنید، در غیر این صورت مایع به رنگ نفوذ نموده و لکه ها را در روی مبل ایجاد می نماید. هر چند بهتر است آن را با پارچه پاک نکنید، زیرا می تواند مایع را پخش کند و اطراف آن نیز لکه دار گردد.

منبع: topcleaningsecrets

منبع: برترین ها

به "روش های تمیز کردن مبلمان چرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های تمیز کردن مبلمان چرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید