روسیه: به دنبال آمریکا، بعضی کشورها از پیمان آسمان آزاد خارج می شوند

به گزارش وبلاگ بومادران، معاون وزیر خارجه روسیه ابراز اطمینان کرد که آمریکا تصمیم خود برای خروج از پیمان آسمان آزاد را گرفته و آن را عملی خواهد نمود و بعید نیست کشورهای دیگری نیز این توافقنامه بین المللی را ترک نمایند.

روسیه: به دنبال آمریکا، بعضی کشورها از پیمان آسمان آزاد خارج می شوند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بومادران، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرگزاری تاس اظهار داشت که در وزارت امور خارجه این مسئله را بعید نمی دانند که پس از خروج آمریکا از پیمان آسمان آزاد، سایر کشورها نیز ممکن است از این توافق خارج شوند.

ریابکوف در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: مسئله اساسی تر این است که پس از خروج ایالات متحده از پیمان آسمان آزاد، چه اتفاقی برای خود پیمان خواهد افتاد؟ سرنوشت این معاهده به چند عامل بستگی خواهد داشت. اولاً، آیا کشورهای دیگری هم از اقدام آمریکا پیروی می نمایند؟ ثانیاً، آیا تضمینی برای ما وجود خواهد داشت که متحدین آمریکا که در این پیمان باقی مانده اند ، اطلاعات بدست آمده در جریان مأموریت های صورت گرفته در چارچوب آسمان باز و هنگام پروازها بر فراز خاک ما را به آنها منتقل نمی نمایند؟ ما در این رابطه به تضمین های محکمی احتیاج داریم.

این دیپلمات بلندپایه ادامه داد، روسیه کاملاً یقین دارد که با وجود برگزاری کنفرانس مربوط به پیمان آسمان آزاد که روز دوشنبه- 6 جولای (16 تیر ماه) و سایر رویدادهایی که در مورد این توافقنامه قرار است در آینده انجام گردد، ایالات متحده تصمیم خود برای خارج شدن از آن را تغییر نخواهد داد و قطعاً از این پیمان صرف نظر می کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که تصمیم آمریکا مسلماً با هیچ ادعایی علیه فدراسیون روسیه ارتباط ندارد. ریابکوف اضافه کرد: برای اینکه آمریکایی ها بهتر از ما به ماهیت دور از واقعیت ادعاهای خود علیه روسیه واقف هستند و به خوبی درک می نمایند که در صورت وجود اراده سیاسی لازم، چنین ادعاهایی همیشه قابل حل و فصل خواهد بود.

به گفته وی ، تمام مسائل از این جهت است که ایالات متحده به طور منظم از توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات خارج می گردد و کل معماری دنیا در این زمینه را از بین می برد و خروج از پیمان آسمان آزاد هم فقط یکی از عناصر این سیاست است. بدین ترتیب، همه چیز به نتیجه منطقی خود خواهد رسید و ایالات متحده در تاریخ 23 ماه نوامبر (سوم آذر ماه سل جاری) دیگر در این توافقنامه حضور نخواهد داشت.

لازم به یادآوری است که در تاریخ 6 جولای (16 تیر ماه) قرار است کنفرانسی با شرکت نمایندگان کشورهای عضو پیمان آسمان آزاد برگزار گردد که در جریان آن دورنمای این توافقنامه بین المللی، پس از خروج آمریکا از آن مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: به دنبال آمریکا، بعضی کشورها از پیمان آسمان آزاد خارج می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: به دنبال آمریکا، بعضی کشورها از پیمان آسمان آزاد خارج می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید