خشکسالی 66 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری

به گزارش وبلاگ بومادران، مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: داده های یک دوره 10 ساله تا سرانجام خداد سال جاری، بیانگر آن است که 66 درصد مساحت استان در محدوده خشکسالی قرار گرفته است.

خشکسالی 66 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری

به گزارش وبلاگ بومادران به نقل از ایرنا، مهران چراغپور، در نشست مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری اضافه نمود: هم اینک 9 درصد مساحت استان با خشکسالی بسیار شدید، 17 درصد خشکسالی شدید، 19 درصد خشکسالی متوسط و 21 درصد مساحت استان با خشکسالی خفیف روبرو است.

وی ادامه داد: 30 درصد مساحت استان نیز در محدوده نرمال، سه درصد در محدوده ترسالی ضعیف و نیم درصد در محدوده ترسالی متوسط قرار گرفته است.

چراغپور توضیح داد: اردل، کیار، لردگان، سامان، بن، بروجن و کوهرنگ بیشترین درگیری را با خشکسالی در یک دوره 12 ساله اخیر داشته اند.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در ادامه از کاهش 45 درصدی بارش های کوهرنگ از مهمترین قطب های بارشی کشور اطلاع داد و گفت: بارش های سال آبی جاری این شهرستان یک هزار و 175 میلیمتر است که در مقایسه با بارش های مدت مشابه سال 98 که 2 هزار و 143 میلیمتر بوده، نشان دهنده کاهش 45 درصدی است.

چراغپور، تابستان سال جاری را با دمای نرمال پیش بینی کرد و گفت: سال جاری تابستان گرم تری نسبت به سال های گذشته در پیش نخواهیم داشت، با این وجود پیش بینی می گردد میانگین دمای استان در شهریور ماه یک درجه بیشتر از سال های گذشته باشد.

وی گفت: همچنین بر اساس نقشه های پیش یابی، احتمال تاخیر در بارش های پاییزه استان وجود دارد.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه 2 رودخانه زاینده رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش ها در این استان، استان های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "خشکسالی 66 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشکسالی 66 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید