جلوگیری آمریکا از رأی گیری شورای امنیت درباره کرونا

به گزارش وبلاگ بومادران، آمریکا یکبار دیگر از رأی گیری بر سر یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع همه گیری ویروس کرونا جلوگیری کرد.

جلوگیری آمریکا از رأی گیری شورای امنیت درباره کرونا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بومادران، ایالات متحده امروز آدینه از رأی گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ای با موضوع همه گیری ویروس کرونای جدید جلوگیری کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ها گزارش داد آمریکا احتمالاً به دلیل اشاره ضمنی به سازمان جهانی بهداشت در متن این قطعنامه از رأی گیری بر سر آن جلوگیری نموده است.

طبق این گزارش متن این قطعنامه که از ماه مارس بر سر آن مذاکره شده خواهان توقف درگیری ها در مناطق درگیری شده تا دولت ها بتوانند به مقابله با این بیماری رسیدگی نمایند.

به گفته دیپلمات ها آمریکا در روندی که به رأی گیری بر سر این قطعنامه منجر می شده کارشکنی نموده است.

آمریکا پیش از این در راستای مخالفت های خود با سازمان جهانی بهداشت از صدور بیانیه مشترکی توسط وزیران بهداشت کشورهای گروه 20 که به باور واشنگتن به حمایت از این سازمان می پرداخت جلوگیری نموده بود.

روزنامه گاردین چند هفته پیش گزارش داده این بیانیه مشترک که قرار بود صادر گردد بر ضرورت تقویت مأموریت سازمان جهانی بهداشت برای هماهنگ سازی اقدامات کشورهای جهان جهت مقابله با همه گیری کووید-19 (بیماری کروناویروس 2019) تأکید داشت.

در پیش نویس این بیانیه همچنین از قطع یاری های اقتصادی به سازمان جهانی بهداشت نیز ابراز نگرانی شده و و از خیرین برای یاری به آن دعوت به عمل آمده بود. در بخشی از این بیانیه آمده بود: سرمایه گذاری برای تأمین بودجه پایدار سازمان جهان بهداشت مقرون به صرفه تر از پرداخت هزینه های مبارزه با شیوع بیماری ها است.

حاضران در این نشست به روزنامه گاردین گفته اند بیشتر شرکت نمایندگان از نقش سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با کووید-19 تمجید نموده و بر ضرورت ادامه آن تأکید کردند.

منابع مورد استناد گاردین همچنین گفته اند نمایندگان گروه 20 خاطرنشان کردند هر گونه انتقاد از سوی دولت ترامپ به مدیریت سازمان جهانی بهداشت باید به بعد از مهار بیماری موکول می شد.

نمایندگان گروه 20 به جای صدور بیانیه ای مفصل با بندهای دقیق به انتشار بیانیه ای بسنده کردند. در این بیانیه خاطرنشان شده میان کشورهای جهان از لحاظ مدیریت این بیماری همه گیر اختلافاتی وجود دارد.

رئیس جمهور آمریکا چند هفته پیش بعد از چند روز انتقاد از سازمان جهانی بهداشت بیان کرد یاری های اقتصادی آمریکا به این نهاد بین المللی را معلق نموده است.

دونالد ترامپ که به شدت در آمریکا بابت نحوه مدیریتش در مورد شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته قبل تر از آن سازمان بهداشت جهانی را را به جانبداری از چین و کوشش برای پنهان کردن اطلاعات اولیه در مورد شیوع کرونا متهم نموده بود.

ترامپ مدعی شده بود سوءمدیریت و پنهان کاری سازمان جهانی بهداشت به همه گیری کووید-19 منجر شده است. او با بیان این ادعا که این بیماری می توانست از همان شروع مهار گردد گفت سازمان بهداشت جهانی، اطلاعات نادرست چین درباره این ویروس را ترویج نموده است.

تصمیم دولت آمریکا با موج گسترده ای از محکومیت ها درجهان روبرو شده و بیشتر کشورها از آن انتقاد نموده اند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند رویکرد دولت ترامپ برای حمله به چین و سازمان جهانی بهداشت برای پرت کردن حواس ها از مدیریت ضعیف دولت او در ماجرای شیوع ویروس کرونا است.

سرویس اطلاعات فدرال آلمان امروز (آدینه) در واکنش به این ادعای آمریکایی ها گفت اتهام زنی های آنها کوششی برای منحرف کردن توجهات از شکست دولت آمریکا در مهار کردن شیوع ویروس کرونا در این کشور است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جلوگیری آمریکا از رأی گیری شورای امنیت درباره کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری آمریکا از رأی گیری شورای امنیت درباره کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید