تکثیر باکتری خطرناک در دریا با گرم شدن زمین

به گزارش وبلاگ بومادران، این باکتری خطرناک است، اگر زخم عفونت کند این باکتری خون را مسموم می کند و مرگ ومیر ناشی از مسمومیت خونی مانند مرگ ومیر حاصل از ابولاست. پس خیلی خطرناک است و جان مردم را می گیرد.

تکثیر باکتری خطرناک در دریا با گرم شدن زمین

داده های آب و هوایی ماهوارهٔ کوپرنیکوس دربارهٔ ماه آوریل

هوای بیشتر بخش های اروپا در ماه گذشته گرم و خشک بود. اینجا دمای رسمی را می بینیم که 1.3 درجهٔ سانتیگراد از میانگین عصر پیشاصنعتی بالاتر بوده، که دمای ماه آوریل سال جاری را به رکورد آوریل 2016 می رساند.

در این یکماه که میلیون ها نفر هم خانه نشین بودند، در بعضی نقاط اصلا بارانی نبارید. روی نقشهٔ تغییرات بارشِ اروپا، نقاط سرخ رنگ جا هایی هستند که در این مدت خشک تر از میانگین بوده اند.

نقشه زیر همچنین تغییرات رطوبت خاک را نشان می دهد و نقاط سرخ روی آن نشانگر مناطقی است که در یکماه گذشته سطح خاکِ آن ها خشکتر از معمول بوده است. رنگ آبی شبه جزیرهٔ ایبری نشان می دهد که این نقطه در ماه آوریل مرطوب تر از معمول بوده است.

نقشه تغییرات بارش (سمت چپ) و نقشهٔ رطوبت خاک (سمت راست) در اروپا در مقایسه با سی سال گذشته

ماه آوریل سال جاری همچنین رکورد روز های آفتابی را هم در بسیاری از کشور های اروپا شکست از جمله در بریتانیا و آلمان.

نگاهی به تغییرات میزان آفتاب در سراسر اروپا بیندازیم. در نقشهٔ زیر هرجا رنگ سرخ بیشتر است آسمان در ماه آوریل آفتابی تر بوده است. بعضی جا ها دوبرابرِ همیشه آفتاب داشتند. اسکاتلند حتی 60 درصد بیش از معمول آفتاب داشت.

نقشهٔ میزان تابش خورشید در اروپا در ماه آوریل سال جاری نسبت به سال های 1983 تا 2012

گرم شدن آب دریا و تکثیر باکتری های مرگبار

این روز ها فقط همه به یک بیماری یعنی کووید-19 فکر می کنند و می پرسند آیا این بیماری هم مانند آنفلوآنزای فصلی تا تابستان از بین می رود؟

پروفسور یان سمنتزا از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا در این باره می گوید: آنچه می دانیم این است که انواع دیگرِ ویروس کرونا که به اجتماعات انسانی سرایت می کنند، در زمستان اوج می گیرند و با رسیدن تابستان از فعالیت شان کاسته شده و محو می شوند. امیدواریم این یکی هم همینطور باشد، اما تردید داریم که اینطور می شود یا نه.

گرچه تغییرات آب وهوایی عامل پیدا شدن ویروس کرونا نیست، اما گرمایش زمین سبب افزایش دیگر عوامل بیماری زا در اروپا می شود، از جمله باکتریِ ویبریو که با گرم شدن آب دریای بالتیک تکثیر می شود.

دکتر سمنتزا با همکارانش سامانهٔ هشداردهنده ای برای کشو های حوزهٔ بالتیک ساخته که خطر تکثیر باکتری ها را اعلام می کند. او می افزاید: وقتی مردم وارد آب دریا می شوند اگر زخمی داشته باشند، این باکتری باعث عفونتش می شود و ممکن است افراد را دچار التهاب روده یا عفونت گوش بکند.

این باکتری خطرناک است، اگر زخم عفونت کند این باکتری خون را مسموم می کند و مرگ ومیر ناشی از مسمومیت خونی مانند مرگ ومیر حاصل از ابولاست. پس خیلی خطرناک است و جان مردم را می گیرد.

مناسب شدن محیط زندگی برای پشه های ناقل بیماری های گرمسیری

با گرمایش زمین، پشه ببری آسیایی بیماری های گرمسیری را به جنوب اروپا آورده است. دکتر سمنتزا در این باره می گوید: تب دِنگی، درد های مفصلیِ چیکون گونیا، و تب ویروس زیکا همه مختص نواحی گرمسیری اند که پیشتر ها در اروپا نبود، اما اخیرا شاهد شیوع این نوع بیماری ها در اروپا هستیم، تغییرات آب وهوایی اخیر شرایط مناسبی برای بیماری هایی که ناقل آن ها پشه است فراهم کرده.

نقشه پراکندگی پشه ببری در نقاط مختلف جنوب اروپا

پشه ببری اکنون تمام سال در ساحل دریا و رود هایی به چشم می خورد که با رنگ سرخ روی نقشه مشخص شده اند.

اما چطور باید برای رویارویی با این خطرات تازه آماده شد؟

این کارشناس بیماری های عفونی می افزاید: کسی نمی خواهد جایی باشد که پشه ها او را بگزند و بیمارش کنند. پس بهتر است در آب هایی که سطح باکتریِ آن ها بالاست شنا نکنید، چون برای سلامتی خطرناک است. از منظر فردی کار های زیادی هست که می توان کرد تا تأثیرات منفی تغییرات آب وهوایی به حداقل برسد.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "تکثیر باکتری خطرناک در دریا با گرم شدن زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکثیر باکتری خطرناک در دریا با گرم شدن زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید