ترکیه: 500 هدف در شمال عراق بمباران شد

به گزارش وبلاگ بومادران، وزارت دفاع ترکیه روز پنجشنبه اظهار داشت که نیروهای این کشور در عملیات علیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) بیش از 500 هدف را در شمال عراق بمباران کردند.

ترکیه: 500 هدف در شمال عراق بمباران شد

به گزارش ایرنا، جنگنده های ترکیه، دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در چندین مرحله به اهداف پ ک ک در مناطق مختلف شمال عراق حمله کردند.

آنکارا می گوید حملات به شمال عراق در واکنش به افزایش حملات پ ک ک به پایگاه های ارتش ترکیه انجام گرفته است.

براساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه، هواپیماهای F-16 و پهپادهای این کشور در 36 ساعت به بیش از 500 هدف پ ک ک حمله نموده و آنها را منهدم کردند.

در این بیانیه اعلام شده که عملیات پنجه ببر بسیار خوب پیش می رود و در ادامه با همان جدیت و اراده، این عملیات را با موفقیت به انتها خواهیم رساند.

بیانیه به نقل از خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه تاکید نموده که آنکارا مرتب به عناصر پ.ک.ک حمله می نماید، هم در جنوب شرق کشور و هم در شمال عراق که این گروه در آنجا مستقر است.

در همین حال، وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حمله بامداد دوشنبه جنگنده - بمب افکن های ترکیه به عمق 193 کیلومتری حریم هوایی عراق، روز سه شنبه سفیر ترکیه در بغداد را فراخواند.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای بیان کرد که به دنبال بمباران ترکیه در بعضی مناطق شمال عراق و وحشتی که در بین اهالی ایجاد کرد، فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد به وزارت امور خارجه عراق فرا خوانده شد.

این بیانیه اضافه نموده است که عبدالکریم هاشم قائم مقام وزارت امور خارجه عراق در این ملاقات، یادداشت اعتراض آمیز عراق را تحویل سفیر ترکیه در بغداد داد.

یادداشت اعتراض آمیز در برگیرنده محکومیت اقدام ترکیه به خاطر نقض حریم و حاکمیت سرزمینی و هوایی عراق است و اقدام آنکارا برخلاف معاهده ها و قوانین بین المللی مربوطه، روابط دوستی، اصول حسن همجواری و احترام متقابل می باشد.

وزارت امور خارجه عراق در یادداشت خود از ترکیه خواسته است که عملیات نظامی یکجانبه را متوقف نموده و همچنین از آمادگی عراق برای همکاری مشترک برای تامین امنیت مرزها در چارچوب منافع دو طرف اطلاع داده است.

وزارت امور خارجه عراق در سال های اخیر بارها در اعتراض به سیاست های ترکیه در امور امنیتی و آبی و نقض حریم هوایی و سرزمینی عراق، سفیر ترکیه را در بغداد فراخوانده و این در حالی است که بخشی از نظامیان ترکیه از 2015 تا به امروز در شمال عراق مستقر هستند و با وجود درخواست های مکرر بغداد، آنکارا حاضر به بیرون کشیدن آنها از خاک عراق نشده است.

در اعتراض به حملات هوایی اخیر ترکیه، پیشتر، (دوشنبه) فرماندهی مشترک نظامی عراق نیز در بیانیه ای این اقدام آنکارا را محکوم نموده بود.

این فرماندهی در بیانیه خود تاکید نموده که اقدام 18 فروند جنگنده - بمب افکن ترکیه در تجاوز به حریم هوایی در عمق 193 کیلومتری خاک عراق محکوم است.

مجلس عراق نیز در بیانیه ای حمله نظامی ترکیه به عراق را محکوم کرد و خواهان محکومیت شدید این اقدام از سوی دولت و نقص حاکمیت بغداد شد.

از سوی دیگر، اتحادیه عرب و چند کشور عربی دیگر از جمله امارات و مصر نیز حمله هوایی ترکیه به شمال عراق را محکوم کردند.

جنگنده - بمب افکن های ترکیه با ورود به حریم عراق از راستا سنجار، مخمور، الکویر و اربیل تا منطقه الشرقاط (شمال استان صلاح الدین) در عمق 193 کیلومتری عراق نفوذ و در داخل حریم هوایی عراق اردوگاه پناهندگان را در نزدیکی مخمور و سنجار هدف قرار دادند.

فرماندهی مشترک نظامی عراق بیان کرد که جنگنده - بمب افکن های ترکیه تا پاسی از شب برای چندین بار حریم هوایی عراق را نقض کردند.

وزارت دفاع ترکیه بامداد دوشنبه از شروع یک عملیات هوایی علیه مواضع شبه نظامیان وابسته به حزب کارگران کرد ترکیه (پ. ک.ک) در شمال کشور عراق و بمباران 81 موضع آنان اطلاع داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، جنگنده - بمب افکن های اف 16 ارتش ترکیه در عملیاتی با نام پنجه عقاب 81 موضع نیروهای پ. ک.ک در مخمور و سنجار واقع در شمال عراق را بمباران نموده اند.

در همین حال تارنمای الاخباریه عراق گزارش داد: جنگنده - بمب افکن های ترکیه با نقض حریم هوایی عراق، ارتفاعات قندیل، دریی، اردوگاه مخمور و شنگال را بمباران کردند.

وزارت دفاع ترکیه نیز گفت که عملیات پنجه عقاب شروع شده و جنگنده های ما لانه تروریست ها را بر سر آن ها خراب می نمایند.

سایت های خبری کردزبان در اقلیم کردستان عراق نیز نوشتند که جنگنده های ترکیه مراکز نظامی گروه پ. ک.ک را در مناطق سنجار، مخمور، زاب، قندیل، خواکورک، برادوست، کوه های کاره و متین، مناطق زینی ورتی و بالکایتی در استان های اردبیل و نینوا در شمال عراق، بمباران کردند.

با وجود این، ترکیه روز سه شنبه در عملیات دیگری با نام پنجه ببر برای دومین روز متوالی به شمال عراق حمله کرد و مناطق کوهستانی که ادعا شده مخفیگاه عناصر پ. ک. ک. است را بمباران کرد.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می جنگد.

این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.

ارتش ترکیه مدتی است با انجام عملیاتی موسوم به چنگال در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر پ. ک.ک است.

پ.ک.ک، که توسط ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است، در سال 1984 علیه دولت آنکارا می جنگد.

درگیری های مسلحانه ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از 40 هزار نفر کشته بر جا گذاشته است.

منبع: فرارو

به "ترکیه: 500 هدف در شمال عراق بمباران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه: 500 هدف در شمال عراق بمباران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید