بیماری کووید 19 می تواند منجر به پارکینسون گردد

به گزارش وبلاگ بومادران، مهر/ موارد مستند حاکی از آن است که عفونت کووید 19 می تواند منجر به بیماری پارکینسون گردد.

بیماری کووید 19 می تواند منجر به پارکینسون گردد

در ابتدا تصور می شد که بروز این عارضه بعد از ابتلاء به کووید 19 اتفاقی نادر است اما موارد گزارش شده از چندین کلینیک در ایتالیا، بریتانیا، آلمان و آمریکا موجب شد محققان به این موضوع توجه بیشتری کنند.چندین گزارش نشان داده اند که در مدت 2 تا 5 هفته بعد از ابتلاء به کروناویروس، علائم بیماری پارکینسون در فرد ظاهر شده است.در تمامی موارد، تصویربرداری مغز، کاهش عملکرد سیستم دوپامین مغز را نشان داد که شبیه به بیماری پارکینسون است. هیچ یک از افراد دارای سابقه ژنتیکی بیماری پارکینسون نبودند.

دکتر پاتریک براندین، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کلورادو، در این باره می گوید: یافته ها نشان می دهد عوارض جانبی عفونت کووید 19 نظیر التهاب و آسیب به سیستم عروقی، مبنای ابتلاء به بیماری پارکینسون است.به گفته محققان، عفونت های ویروسی نقش مهمی در شروع اولین مراحل بیماری پارکینسون دارند چراکه این ویروس ها منجر به مرگ سلول های مغزی تولیدکننده دوپامین می شوند. دوپامین ماده شیمیایی لازم است که فقدان آن موجب بروز مسائل حرکتی نظیر لرزش و رعشه می گردد.

همچنین یک فرضیه دیگر این است که از آنجائیکه بین لخته شدن خون با سیستم عروقی در مغز ارتباط وجود دارد، این شرایط می تواند به منظقه مغزی تولیدکننده دوپامین آسیب وارد کند و فقدان دوپامین می تواند منجر به بیماری پارکینسون گردد.

منبع: همگردی

به "بیماری کووید 19 می تواند منجر به پارکینسون گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری کووید 19 می تواند منجر به پارکینسون گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید